Pot sa ies din Moldova cu un automobil cu numere straine, daca nu am intrat eu cu el?

1 ianuarie 2019 23

Am la mine masina de la prietenul meu, masina e cu numere straine, in Moldova e pe cetatean roman cu permis roman. Vreau sa plec cu ea in Romania, am sa pot iesi din Moldova cu ea? Si ce e mai important, am sa pot intra inapoi cu masina respectiva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Puteti, doar daca intruniti 2 conditii:
1) Sa fie eliberata o procura de catre persoana care a introdus auto in RM;
2) Intrarea si iesirea de catre Dvs cu auto din/in RM sa fie inauntrul termenului de admitere temporara care i s-a acordat persoanei care initial a introdus... mai detaliat auto in tara.

3 ianuarie 2019