Pot sa ies din Moldova cu un automobil cu numere straine, daca nu am intrat eu cu el?

01 january 2019 23

Am la mine masina de la prietenul meu, masina e cu numere straine, in Moldova e pe cetatean roman cu permis roman. Vreau sa plec cu ea in Romania, am sa pot iesi din Moldova cu ea? Si ce e mai important, am sa pot intra inapoi cu masina respectiva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Puteti, doar daca intruniti 2 conditii:
1) Sa fie eliberata o procura de catre persoana care a introdus auto in RM;
2) Intrarea si iesirea de catre Dvs cu auto din/in RM sa fie inauntrul termenului de admitere temporara care i s-a acordat persoanei care initial a introdus... mai detaliat auto in tara.

03 january 2019