Prescripție sau amnistie?

3 martie 2021 29

Bună ziua. În 2021 am fost citat în calitate de bănuit într-un dosar deschis pe art. 220 alin. 1 lit. a), c) CPpentru fapte comise în 2015. în cazul în care sunt găsit vinovat, fapta mea face obiectul amnistiei din 2016? Fapta este sau nu prescrisă?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Olga, ru vreau să vă atenționez, că art. 220 al.,lit.a CP nu există, dar este art. 220al.i, lit a CP, unde sancțiunea de la 5 la 10 ani închisoare, în cazul DVS instanța poate să aplice amnistia din a. 2016, poate să fie redusă pedeapsa, nu mai trebue... mai detaliat să recunoașteți vina pe deplin.

3 martie 2021