Prescripție sau amnistie?

03 march 2021 29

Bună ziua. În 2021 am fost citat în calitate de bănuit într-un dosar deschis pe art. 220 alin. 1 lit. a), c) CPpentru fapte comise în 2015. în cazul în care sunt găsit vinovat, fapta mea face obiectul amnistiei din 2016? Fapta este sau nu prescrisă?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Olga, ru vreau să vă atenționez, că art. 220 al.,lit.a CP nu există, dar este art. 220al.i, lit a CP, unde sancțiunea de la 5 la 10 ani închisoare, în cazul DVS instanța poate să aplice amnistia din a. 2016, poate să fie redusă pedeapsa, nu mai trebue... mai detaliat să recunoașteți vina pe deplin.

03 march 2021