Procedura ca sa te angajezi legal la lucru in UE

27 februarie 2018 52

Buna ziua. Referitor la pasaportul de tip nou care se elibireaza in RM din 2018, care este procedura ca sa te angajezi legal la lucru in UE?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Ion.
Majoritatea țărilor au incluse înlegislația lor condițiile de angajare în câmpul muncii a migranților. Aceste proceduri nu sunt așa de simple, ca de obicei angajatorul care intenționează să angajeze migranți este cel ce se ocupă cu formalitățile. Deci, pașaportul nu garantează angajarea în câmpul muncii. Luând în calcul și... mai detaliat regimul de vize (cetățenii R. Moldova au voie fără viză 90 zile) nici un angajator nu riscă să angajeze ilegal.
Soluția corectă ar fi să contactezi angajatorul, să ajungeți la o înțelegere și el se va ocupa de formalitățile necesare angajării legale în câmpul muncii.

28 februarie 2018