Program intrevederi cu copilul

10 octombrie 2018 134

Buna! Cum as putea obtine timpul sau programul ca sa pot vedea copilul? Suntem divortati, platesc pensia alimentara, dar cand vreau sa vad copilui - intotdeauna gasesc scuze de genul: e frig, e cald... E posibil sa iau copilul sa merg la plimbare fara mama sau bunica?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
sigur că este posibil, ambii părinți aveți aceleași drepturi și obligații, nu puteți fi limitat.
dacă situația se menține, solicitați stabilirea expresă a unui grafic, dacă acesta nu e respectat, solicitați intervenția instanței de judecată. În asemenea caz, dacă hotărîrea nu va fi executată benevor, urmează a fi întreprinse măsuri... mai detaliat față de cei ce împiedecă buna sa executare.

Totodată, vedeți răspunsuri asemănătoare întrbării acordate

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/stabilirea-graficului-de-intrevedere-cu-copilul
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/graficul-de-intrevedere-cu-copiii

10 octombrie 2018