Puncte de penalizare

1 februarie 2021 139

Buna ziua. In cat timp expira termenul de prescriptie pentru punctele de penalizare, 6 luni sau 12?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Punctele de penalizare se anulează la expirarea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei pentru care au fost aplicate sau de la data privării, prin hotărîre judecătorească, de dreptul de a conduce vehicule

Punctele de penalizare se anulează la prezentarea documentului confirmativ care atestă trecerea programului special de instruire... mai detaliat pentru anularea punctelor de penalizare aprobat de Guvern.

2 februarie 2021