Puncte de penalizare

01 february 2021 139

Buna ziua. In cat timp expira termenul de prescriptie pentru punctele de penalizare, 6 luni sau 12?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Punctele de penalizare se anulează la expirarea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei pentru care au fost aplicate sau de la data privării, prin hotărîre judecătorească, de dreptul de a conduce vehicule

Punctele de penalizare se anulează la prezentarea documentului confirmativ care atestă trecerea programului special de instruire... mai detaliat pentru anularea punctelor de penalizare aprobat de Guvern.

02 february 2021