Reangajare in timpul concediului de ingrijire a copilului

20 iunie 2018 64

Buna! M-am reangajat in timpul concediului de ingrijire a copilului. Atunci cand am intrat in concediul de maternitate, aveam salariul de baza 3.150, dar cand am fost reangajata mi s-a spus ca salariul meu de baza a fost redus la 2.700 lei. Avea dreptul angajatorul in timpul concediul meu de ingrijire a copilului sa-mi scada salariul? Unde as putea sa ma adresez in cazul in care mi-au fost incalcate drepturile? Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Modificarea unilaterala a contractului individual de muncă nu este permisă de către angajator, Codul Muncii prevede expres reținere care pot fi aplicate asupra salariului de aceea urmează să solicitați informație cu privire la micșorarea salariului să vedeți cum motiveaza angajatorul acest fapt și să vedeți dacă au avut loc careva... mai detaliat rețineri sau nu, iar n caz de abuz din partea angajatorului și lezarea drepturilor dvs puteți adresa o plîngere către Inspecția Muncii.

20 iunie 2018
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua . În prezent, Codul muncii prevede că, contractul individual de muncă nu poate fi modificat decât printr-un acord suplimentar semnat de părţi, care se anexează la contract şi este parte integrantă a acestuia. Modificare a contractului individual de muncă se consideră orice modificare sau completare care vizează cel... mai detaliat puţin una dintre clauzele prevăzute la art. 49 alin. (1),una dintre acestea fiind : condiţiile de retribuire a muncii, inclusiv salariul funcţiei sau cel tarifar, suplimentele, premiile şi ajutoarele materiale (în cazul în care acestea fac parte din sistemul de salarizare al unităţii), precum şi periodicitatea achitării plăților.

21 iunie 2018