Rechemarea din concediu de odihna anual in institutii de invatamint

28 iunie 2017 1162

Angajatul se afla in concediu de odihna anual din data de 15 mai pe data de 30 mai. I se face rechemare din concediu? Se achita rechemarea din concediu? Ce se intimpla cu concediul care nu la folosit fiind rechemata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Potrivit Codului Muncii, angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihna anual.

Important: rechemarea se face doar cu acordul salariatului, pentru cazuri imprevizibile atunci cand este nevoie de prezenta salariatului la serviciu.

Pentru munca prestata dupa rechemare veti fi remunerata. Mai mult, in acest caz nu veti fi... mai detaliat obligata sa restituiti indemnizatia pentru zilele de concediu nefolosite. Totodata, urmeaza sa beneficiati de restul zilelor de concediu nefolosite pe motiv de rechemare. Puteti folosi concediul nefolosit imediat dupa ce a decazut situatia de urgenta ce a determinat rechemarea din concediu sau la o alta data stabilita prin consens cu angajatorul.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

28 iunie 2017