Renuntare la mostenire in folosul mamei

31 august 2022 62

Buna ziua. Tata a decedat in 2011, iar eu si fratele am renuntat in folosul mamei la cota-parte a tatalui din apartament, la banii din cont si la terenuri agricole. Banii au fost extrasi, 1/4 parte din apartament a trecut la mama, dar terenurile au ramas inregistrate pe numele tatalui. Noi am aflat despre aceasta abia dupa ce a decedat mama (10.07.2022). Cum putem face actele pe terenurile amintite?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, după circumstanțele cazului menționat, în cazul în care nu există un testament lăsăt de mama dvstră în care să se indice alți moștenitori, atunci sunteți în drept la moștenirea 1/4 din apartament și a terenurilor respective în cote egale cu fratele dvstră. Procedura succesorală se deschide la un notar... mai detaliat în raza în care domicilia cel care a lăsăt moștenirea.

8 septembrie 2022