Rezilierea contractului

27 octombrie 2019 54

Buna ziua. Vreau sa intreb daca pot anula contractul cu compania de internet, fara sa achit suma de 1.000 lei pentru reziliere. Am deja 3 zile de cand am incheat acest contract, dar primele 2 zile nu m-am putut folosi normal de serviciul lor din motiv ca viteza internetului era foarte mica, am dovezi video filmate pe telefon. Azi internetul lucreaza normal, dar mi-au ramas emotii negative de la aceasta companie si nu mai doresc sa ma folosesc de serviciile lor.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Consumatorul este în drept să rezilieze(rezolvească) contractul de prestare a serviciului de calitate corespunzătoare în orice moment, cu condiţia că achită prestatorului o parte din preţ, proporţională cu partea din serviciul prestat pînă la primirea de către prestator a avizului de reziliere a contractului, dacă contractul nu prevede altfel.

27 octombrie 2019

Salut. In contract scrie ca in caz de reziliere inainte de termin trebuie sa achit suma de 1000 lei, sint obligat sa achit aceasta suma sau nu? azi e a 4 zi de la incheerea contractului, este vreo lege pe care ma pot baza, ca compania de internet imi refuza... mai detaliat anularea contractului pina nu achit 1000 lei.

28 octombrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Atrageți atenția la prevederile art. 18/1 alin. (3) al Legii privind protecția consumatorilor nr. 105/2003 accesînd link-ul de mai jos.
http://lex.justice.md/md/340558/

Suma penalității pretinsă de la Dvs este disproporționat de mare în raport cu serviciul oferit. Or, în cazul în care vi s-au transmis careva bunuri la conectarea la serviciul oferit urmează... mai detaliat să restituiți acele bunuri și să achitați pentru perioada în care ați beneficiat efectiv de serviciile prestatorului.

28 octombrie 2019