Sa privatizat o cameră în cămin fără să știm noi

28 ianuarie 2019 206

Așa o situație. Prin anul 1998 două fete lucrau la fabrica Zorile de acolo li s-au oferit prin ordin la ambele loc de trai într-o camera de 12 m în cămin și viza de domiciliu. Între timp o fată a început să-și aducă iubitul și să locuiască împreună; la rândul său, cealalta fata neputând suporta aceasta viața în trei, a plecat din cămin. Fata care a ramas a născut un copil, dar după o boală gravă a decedat. În 2008 soțul ei s-a adresat la primărie unde a primit ordin pe cameră și repede a și privatizat-o fără ca fata care a rămas și avea ordin să cunoască de privatizare. Această doamnă are și până în ziua de azi viza de domiciliu în acea cameră. Întrebarea mea este: are ea parte la acea cameră în cămin dacă nu a participat la privatizare, dar are viză de domiciliu sau poate liber să-și retragă viza de domiciliu și să se pună la apartamentul unde locuiește în timpul de față? Se mai poate de făcut ceva de pentru lua partea ei ori nu?

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În partea ce ți e de viza de reședință, nu sunt probleme, este posibil de a se înregistra cu viză la noul apartament prin intermediul ASP, la cerere, prezentînd actele de proprietate asupra apartamentului sau, dacă nu e proprietar, prin prezentarea acordului proprietarului apartamentului.
Vedeți info de pe pagina electronică
http://www.asp.gov.md/ro/node/1506

În... mai detaliat partea ce ține de ordinul de repartiție, urmează a fi verificată informația privind existența și valabilitatea acestuia, în caz de radiere, urmează a fi verificat temeiul și legalitatea acestei acțiuni.
Problema ține de proprietarul/gestionarul camerei, ori în caz că sa stabilit că fata nu locuia acolo, sau nu mai activa la instituția care a repartizat camera, putea fi radiată, fapt care a și a avut loc cred eu.

29 ianuarie 2019

Spuneți-ne de unde să începem verificarea acestui caz, mulțumesc.

1 februarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Este vorba de Direcția privatizari a fondului locativ din cadrul Primăriei
https://ru.foursquare.com/v/direcția-privatizarea-fondului-de-locuințe/530db18211d2f22f90e950c9
Sacă vor fi deacord să furnizeze informații.

Urmează a identifica cine a fost gestionarul blocului, adică cine a repartizat ordinul de repartiție pe numele persoanei (vedeți ordinul ce aveți la mînă), din speță ar fi vorba de Zorile, înaintați o... mai detaliat cerere față de ei, sau mergeți direct, avînd la mînă ordinul.

1 februarie 2019

Azi am fost la secția de pașapoarte și ni sa spus clar că doamna are și acuma viza de domiciliu în cămin înseamnă că nu a fost radiata. Reese că au privatizat fără înștiințarea ei, următorul pas este să ne adresăm la direcția privatizarea fondului de locuințe dar nu știm... mai detaliat ce să cerem?

6 februarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Existența vizei de reședință nu clarifică situația, nici direcția privatizări.
Începeți cu gestionarul blocului, ar fi vorba de Zorile, pentru început o sa aveți de umblat din ușă în ușă pînă se va gramădi ceva informații.
Direcția de privatizare nu eliberează ordin de repartizare, ei doar vînd, la moment aveți nevoie să... mai detaliat identificați actele inițiale.
Vedeți ordinul de repartizare inițial.

6 februarie 2019