Schimbarea numelui dupa casatorie

9 aprilie 2019 57

M-am casatorit recent cu un cetatean polonez. Trebuie sa plec in Moldova ca sa-mi schimb familia. De ce documente am nevoie si trebuie traduse acestea?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Victoria,

Dvs. urmează să transcrieți actul de căsătorie încheiat înstrăinate la Agenția Servicii Publice pentru ce aveți necesitate de următoarele:
1. Actul de căsătorie apostilat în original cu traducerea legalizată notarial, în copie, a actului de căsătorie și a apostilei
2. Actul ce confirmă schimbarea numelui după încheierea căsătoriei (Aviz de... mai detaliat confirmare/informare a schimbării numelui) apostilat în original, cu traducerea legalizată notarial, în copie, a acestui act;
3. Copia buletinului de identitate al Dvs. în 2 exemplare;
4. Achitați taxele respective la ghișeu reieșind din termenul pentru care se solicită prestarea serviciului.

Pentru mai multe detalii vedeți Legea Nr. 100/2001 privind actele de stare civilă accesînd link-ul de mai jos:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=312727

De asemenea, puteți afla mai multe informații contactînd direct Agenția Servicii Publice datele de contact ale cărora le găsiți accesînd pagina web www.asp.gov.md

9 aprilie 2019

Multuesc frumos

10 aprilie 2019