Schimbarea numelui dupa casatorie

09 april 2019 57

M-am casatorit recent cu un cetatean polonez. Trebuie sa plec in Moldova ca sa-mi schimb familia. De ce documente am nevoie si trebuie traduse acestea?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Victoria,

Dvs. urmează să transcrieți actul de căsătorie încheiat înstrăinate la Agenția Servicii Publice pentru ce aveți necesitate de următoarele:
1. Actul de căsătorie apostilat în original cu traducerea legalizată notarial, în copie, a actului de căsătorie și a apostilei
2. Actul ce confirmă schimbarea numelui după încheierea căsătoriei (Aviz de... mai detaliat confirmare/informare a schimbării numelui) apostilat în original, cu traducerea legalizată notarial, în copie, a acestui act;
3. Copia buletinului de identitate al Dvs. în 2 exemplare;
4. Achitați taxele respective la ghișeu reieșind din termenul pentru care se solicită prestarea serviciului.

Pentru mai multe detalii vedeți Legea Nr. 100/2001 privind actele de stare civilă accesînd link-ul de mai jos:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=312727

De asemenea, puteți afla mai multe informații contactînd direct Agenția Servicii Publice datele de contact ale cărora le găsiți accesînd pagina web www.asp.gov.md

09 april 2019

Multuesc frumos

10 april 2019