Socrul ne alunga din casa

7 iunie 2019 36

Buna ziua. Am asa o intrebare: socrul deseori ne ameninta ca oricand ne alunga din casa. Sotul a cheltuit foarte multi bani pentru a face reparatie. E posibil asa ceva sau exista vreo lege sa ne intoarca banii cheltuiti pentru reparatie? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Socru este proprietarul unic al casei, sau soțul deține o cotă parte din aceasta.
Dacă soțul poate proba prin acte cheltuielile efectuate, ar fi posibil de a obliga să se restituie acestea.
Totuși există o sumedenie de nuanțe, care o să vă limiteze posibilitatea. La caz, dacă se demonstrează că socru... mai detaliat nu a solicitat aceste investiții, sau acestea au fost făcute în lipsa acordului acestuia, nu va fi restituit nimic.
Cele enunțate sunt condiții generale, totul depinde de toate nuanțele speței.

8 iunie 2019