Socrul ne alunga din casa

07 june 2019 36

Buna ziua. Am asa o intrebare: socrul deseori ne ameninta ca oricand ne alunga din casa. Sotul a cheltuit foarte multi bani pentru a face reparatie. E posibil asa ceva sau exista vreo lege sa ne intoarca banii cheltuiti pentru reparatie? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Socru este proprietarul unic al casei, sau soțul deține o cotă parte din aceasta.
Dacă soțul poate proba prin acte cheltuielile efectuate, ar fi posibil de a obliga să se restituie acestea.
Totuși există o sumedenie de nuanțe, care o să vă limiteze posibilitatea. La caz, dacă se demonstrează că socru... mai detaliat nu a solicitat aceste investiții, sau acestea au fost făcute în lipsa acordului acestuia, nu va fi restituit nimic.
Cele enunțate sunt condiții generale, totul depinde de toate nuanțele speței.

08 june 2019