Stabilirea domiciliului copilului minor

8 iunie 2024 3

Bună ziua, stimați juriști! Când am divorțat, nu am cerut stabilirea domiciliului copilului cu mine, dar acesta locuiește cu mine. Trebuie să cer acum stabilirea domiciliului copilului, sau nu-i obligatoriu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Ana, eu vă propun să cititți atent hotărârea instanței, care vă orienteazî pe DVS, ca copilul să rămână cu DVS și nu-i necesitatea să duplați, ca copilul DVS să treacă cu traiul cu DVS. Ceia ce asți scris DVS, e ceva ne clar, eu vă propun să... mai detaliat treciți pe viberul meu de pe telefonul +37368669950, unde o să publicați hotărârea instanței.

9 iunie 2024
Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua!
Desigur că nu vă obligă nimeni să solicitați. Poate nici nu va fi necesar până la majoratul copilului. De fapt, necesitatea ar putea apărea la cerința din partea soțului. Dacă este cazul, recomand să apelați la un avocat. De regulă, disputele apar atunci când foștii soți nu au ajuns... mai detaliat la o negociere amiabilă cu privire la graficul de întrevederi cu copilul.

10 iunie 2024