Sunt obligat in loc public sa am asupra mea buletinul sau alt act de identitate?

3 februarie 2021 49

Buna ziua. Exista vreo reglementare care sa prevada ca toate persoanele sunt obligate sa aiba asupra sa buletinul sau alt act de identitate? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Andrei, de dorit să aveți cu DVS vre-un document, deoarece din lipsa lui pliția e îndrept să vă rețină pe timp de 3 ore pentru a clarifica personalitate DVS, așa că e de dorit, aice nu-i chestie de ambiții, e ceva normal. Ca atare buletinul nu are... mai detaliat vre-o greutate, nu încercați soarta.

5 februarie 2021

Bine. Dar de exemplu faceam sport, alegram, in apropierea casei, si nu lam luat cu mine. Si miau facut proces ca nu aveam act de identitate cu mine..

6 februarie 2021