Sunt obligat in loc public sa am asupra mea buletinul sau alt act de identitate?

03 february 2021 49

Buna ziua. Exista vreo reglementare care sa prevada ca toate persoanele sunt obligate sa aiba asupra sa buletinul sau alt act de identitate? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Andrei, de dorit să aveți cu DVS vre-un document, deoarece din lipsa lui pliția e îndrept să vă rețină pe timp de 3 ore pentru a clarifica personalitate DVS, așa că e de dorit, aice nu-i chestie de ambiții, e ceva normal. Ca atare buletinul nu are... mai detaliat vre-o greutate, nu încercați soarta.

05 february 2021

Bine. Dar de exemplu faceam sport, alegram, in apropierea casei, si nu lam luat cu mine. Si miau facut proces ca nu aveam act de identitate cu mine..

06 february 2021