Sunt obligat sa lucrez 14 zile dupa depunerea cererii?

4 iunie 2019 75

Buna ziua. Sunt angajat la munca pe un contract de prestari servicii. Vreau sa ma concediez. Sunt obligat sa mai lucrez 14 zile sau nu? Multumesc.

Jurist comments 2

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a... mai detaliat fost înregistrată cererea. \
Trebuie sa lucrati 14 zile

4 iunie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dacă activați în baza unui contract de prestări servicii - aceasta înseamnă că NU sunteți angajat, în sensul Codului Muncii, respectiv condiția privind 14 zile nu vi se aplică.

5 iunie 2019