Taxa de salubrizare

8 iulie 2019 134

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cine este subiectul taxei de salubrizare? Mai exact, este oare proprietarul imobilului obligat sa achite taxa de salubrizare pentru toate 5 persoane fizice inscrise la o adresa, sau fiecare persoana fizica in parte este obligata sa isi achite singur taxa. Iar in situatia cand sunt minori inscrisi, se achita pentru ei taxa data, si daca da, cine achita? Totodata, in cazul cand persoanele refuza sa plateasca, cine va fi tras la raspundere pentru datoria formata? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Proprietarul blocului este cel care are obligatia sa achite asemenea servicii. La rindul sau, acesta poate solicita de la ceilalti locatari sa-i restituie (proportional) suma achitata. O alta optiune ar fi, in cazul in care sunt inscrise cu viza de resedinta mai multe persoane, insa de fapt, acestea nu locuiesc... mai detaliat in acea locuinta, sa-i radiati de la domiciuliu si sa cereti recalcularea taxei.

Raspunsul la cealalta intrebare, il gasiti aici https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/achitarea-serviciilor-imgfl-pentru-copii

11 septembrie 2019