Termenul de raspuns la cerere

4 septembrie 2022 48

Buna ziua. Am depus o cerere/plangere la compania de constructii referitor la imobilul ce urmeaza a fi predat, pentru a fi corectate anumite defecte. Nu am primit niciun rapuns pana la ziua de azi. Exista un termen legal pe care ei trebuie sa il respecte pentru a raspunde in scris la cerererile/plangerile clientilor? Ce articol prevede asta? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul afacerilor
  • Alte domenii

Bună ziua. Compania de construcții potrivit art. 18 alin. 7 din Legea privind protecția consumatorilor, este obligată să răspundă și să satisfacă reclamația consumatorului în termen maxim de 14 zile calendaristice.

5 septembrie 2022