Tranzactii cu acțiuni la bursele internaționale

1 aprilie 2021 19

Bună ziua. Doresc să cumpăr acțiuni ale companiilor Apple, sau Tesla, sau altele - nu contează. Ar trebui să declar undeva aceste tranzactii? Și în caz că vând acțiunile, trebuie să plătesc impozite?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu exista cerințe legale privind declararea ca atare a tranzacțiilor pe care le intentionati sa le efectuati la bursele internationale.
Orice venit (diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumpărare) este supus impozitării in Moldova si trebuie declarat.

6 aprilie 2021