Tranzactii cu acțiuni la bursele internaționale

01 april 2021 19

Bună ziua. Doresc să cumpăr acțiuni ale companiilor Apple, sau Tesla, sau altele - nu contează. Ar trebui să declar undeva aceste tranzactii? Și în caz că vând acțiunile, trebuie să plătesc impozite?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu exista cerințe legale privind declararea ca atare a tranzacțiilor pe care le intentionati sa le efectuati la bursele internationale.
Orice venit (diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumpărare) este supus impozitării in Moldova si trebuie declarat.

06 april 2021