Tutelă temporară

29 mai 2018 53

De doi ani nu se stie nimic de tata. Mama vrea să plece peste hotare şi are nevoie de tutela. E posibil să se instituie tutela temporară, fără acordul tatălui? În certificatul de nastere al copiilor este indicat tata. Oficial parinții nu sunt înregistrați.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul imobiliar

Nu este necesar acordul părinţilor pentru tutelă, mai ales când părintele a abandonat efectiv familia.
Vedeţi această Lege http://lex.justice.md/md/348972/
Şi adresaţi-vă direcţiei de protecţie a copilului de la primărie.

29 mai 2018
Olga Saveliev
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul familiei

Buna ziua, Ana. Eschivarea de la exercitarea obligatiilor parintesti, inclusiv de la achitare pensiei de intretinere, este temei de decadere din drepturile parintesti ale tatalui. In acest scop, mama poate depune cererea de decadere din drepturile parintesti in instanta de judecata competenta.

29 mai 2018
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul penal

Buna, Ana!
Conform art.13(2) a Legii 140/2013 dispozitia de instituire a tutelei/curatelei se emite cu consimtamintul parintilor, daca in urma evaluarii initiale se constata ca conditiile de crestere si educatie a copilului sint adecvate. Daca la momentul instituirii tutelei/curatelei nu se stie despre locul aflarii unuia dintre parinti, atunci este suficient... mai detaliat consimtamintul unuia dintre parinti, pina la proba contrarie.
Va adresati catre autoritatea tutelara locala(primarul) pentru instituirea tutelei/curatelei.

30 mai 2018
Ana Danu

Mulțumesc de răspunsuri !

30 mai 2018