Tutelă temporară

29 may 2018 156

De doi ani nu se stie nimic de tata. Mama vrea să plece peste hotare şi are nevoie de tutela. E posibil să se instituie tutela temporară, fără acordul tatălui? În certificatul de nastere al copiilor este indicat tata. Oficial parinții nu sunt înregistrați.

Jurist comments 4

Octavian Cazac
  • Advocate

Nu este necesar acordul părinţilor pentru tutelă, mai ales când părintele a abandonat efectiv familia.
Vedeţi această Lege http://lex.justice.md/md/348972/
Şi adresaţi-vă direcţiei de protecţie a copilului de la primărie.

29 may 2018
Olga Saveliev
  • Advocate

Buna ziua, Ana. Eschivarea de la exercitarea obligatiilor parintesti, inclusiv de la achitare pensiei de intretinere, este temei de decadere din drepturile parintesti ale tatalui. In acest scop, mama poate depune cererea de decadere din drepturile parintesti in instanta de judecata competenta.

29 may 2018
  • Paralegal

Buna, Ana!
Conform art.13(2) a Legii 140/2013 dispozitia de instituire a tutelei/curatelei se emite cu consimtamintul parintilor, daca in urma evaluarii initiale se constata ca conditiile de crestere si educatie a copilului sint adecvate. Daca la momentul instituirii tutelei/curatelei nu se stie despre locul aflarii unuia dintre parinti, atunci este suficient... mai detaliat consimtamintul unuia dintre parinti, pina la proba contrarie.
Va adresati catre autoritatea tutelara locala(primarul) pentru instituirea tutelei/curatelei.

30 may 2018
Ana Danu

Mulțumesc de răspunsuri !

30 may 2018