Vanzarea cotei parti in apartamentul parintilor de catre execurul judecatoresc in baza creditului la banca

8 mai 2018 77

Buna ziua. Am credit neachitate la banca in suma de 84.000 lei. La moment nu sunt angajat in campul muncii si nu dispun de resurse financiare pentru a intoarce banii bancii sau companiei de colectare a datoriilor. Tototada, detin o cota-parte in apartamentul parintilor in care mai locuieste fratele cu sotia si 2 copii minori. Am fost avertizat de executorul judecatoresc ca va incepe procedura de vanzare a cotei-parti pentru a recupera suma de bani pe care o datorez. Nu detin alte bunuri. In ce masura legea permite vanzarea cotei-parti si ce consecinte pot urma? Desigur niste sfaturi ar prinde bine. Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Fiți atent, în situația dată, executorul judecătoresc este în drept de a purcede la vînzare a cotei părți din apartament.
Situația poate decurge sub 2 forme, evaluarea scoaterea la vînzare a cotei părți (proces destul de problematic, pe motiv că nu va prezenta interes), sau evaluarea și scoaterea la vînzare... mai detaliat a întregului apartament, cu restituirea contravalorii cotei părți ce revine altul coproprietar.

Ce anume vă mai interesează?

9 mai 2018