Vanzarea cotei parti in apartamentul parintilor de catre execurul judecatoresc in baza creditului la banca

08 may 2018 77

Buna ziua. Am credit neachitate la banca in suma de 84.000 lei. La moment nu sunt angajat in campul muncii si nu dispun de resurse financiare pentru a intoarce banii bancii sau companiei de colectare a datoriilor. Tototada, detin o cota-parte in apartamentul parintilor in care mai locuieste fratele cu sotia si 2 copii minori. Am fost avertizat de executorul judecatoresc ca va incepe procedura de vanzare a cotei-parti pentru a recupera suma de bani pe care o datorez. Nu detin alte bunuri. In ce masura legea permite vanzarea cotei-parti si ce consecinte pot urma? Desigur niste sfaturi ar prinde bine. Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Fiți atent, în situația dată, executorul judecătoresc este în drept de a purcede la vînzare a cotei părți din apartament.
Situația poate decurge sub 2 forme, evaluarea scoaterea la vînzare a cotei părți (proces destul de problematic, pe motiv că nu va prezenta interes), sau evaluarea și scoaterea la vînzare... mai detaliat a întregului apartament, cu restituirea contravalorii cotei părți ce revine altul coproprietar.

Ce anume vă mai interesează?

09 may 2018