Vecinul a legat cainele chiar langa gardul ce imi apartine

1 iunie 2020 41

Are dreptul vecinul sa lege câinele lângă gardul situat fix pe hotar, dar care imi apartine, deoarece el nu a vrut sa contribuie la constructia acestuia. Acest câine sapă gropi chiar la fundamentul surei, latră și face murdărie, iar mirosul neplăcut vine la mine în casă. Le-am zis sa-i mute locul, dar in zadar. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Din păcate, situația rezulta din dreptul de vecinătate, care se rezolva amiabil intre vecini, contrar prin instanța de judecată.

2 iunie 2020