Vecinul a legat cainele chiar langa gardul ce imi apartine

01 june 2020 41

Are dreptul vecinul sa lege câinele lângă gardul situat fix pe hotar, dar care imi apartine, deoarece el nu a vrut sa contribuie la constructia acestuia. Acest câine sapă gropi chiar la fundamentul surei, latră și face murdărie, iar mirosul neplăcut vine la mine în casă. Le-am zis sa-i mute locul, dar in zadar. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Din păcate, situația rezulta din dreptul de vecinătate, care se rezolva amiabil intre vecini, contrar prin instanța de judecată.

02 june 2020