Are dreptul la munca o persoana cu disabilitati?

20 апреля 2017 17

Are dreptul la munca o persoana cu disabilitati?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,
Da, are dreptul la muncă o persoană cu dizabilități.
În conformitate cu prevederile art. 8 alin. (1) Codul muncii, n cadrul raporturilor de muncă acţionează principiul egalităţii în drepturi a tuturor salariaţilor. Orice discriminare, directă sau indirectă, a salariatului pe criterii de sex, vîrstă, rasă, culoare a pielii, etnie, religie,... mai detaliat opţiune politică, origine socială, domiciliu, dizabilitate, infectare cu HIV/SIDA, apartenenţă sau activitate sindicală, precum şi pe alte criterii nelegate de calităţile sale profesionale, este interzisă.

Totuși pentru anumite munci, în dependență de specific se poate deroga de la această regulă.

20 апреля 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara.

În conformitate cu Legea privind incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități , angajarea persoanelor cu dizabilități are loc în aceleași condiții ca și pentru ceilalți candidați la angajare, în baza cerințelor angajatorului respectiv.

Angajatorii care au cel puțin 20 de salariați, vor crea sau rezerva locuri de muncă... mai detaliat și vor angaja persoane cu dizabilități într-o proporție de 5% din numărul total al salariaților săi în conformitate cu art. 34 alin. (4) al legii menționate.

21 апреля 2017