Ce inaltime poate avea gardul intre vecini la casa pe pamint?

20 мая 2017 4640

Locuim in Chisinau la casa pe pamint. Vecinii au inceput constructia gardului din fortan. Toate ferestrele de la casa noastra sunt situate in partea gardului. Distanta de la ferestre pina la gard este de 110 cm. Cit de inalt au voie sa-l ridice? (sa patrunda kit de kit soarele in casa). Multsumim.

Jurist comments 2

Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Buna ziua, Veronica. Va recomand sa va intelegeti cu vecinul referitor la aceasta constructie si sa ajungeti la un numitor comun. Deasemenea vedeti si aici yavo.md/eng/raspunsuri/v/ridicarea-unui-gard-comun-din-piatra-necesita-autorizatie-si-cine-o-solicita

21 мая 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Veronica, vedeti articolul 389 din Codul Civil care reglementeza la general acest aspect http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085 . Conform aliniatului (1) din acel articol urmeaza de determinat distanta in baza regulamentelor de urbanism. Navigind pe imternet am gasit proiectul de mai jos al regulamentului inca din 2007. Aparent in multe situatii se indica... mai detaliat ca gardul trebuie sa fie nu mai mare de 2 metri. Cred ca puteti sa Va adresati la Primarie sa Va interesati despre detalii. Ca o masura de prevenire in relatia cu vecinul incercati sa scrieti o scrisoare atentionind-ul despre posibilitatea incalcarii drepturilor Dvs. Daca vi se ingradeste accesul la lumina zilei, aceasta poate fi un argument suplimentar pentru opri vecinul sa nu ridice gardul inalt.
http://www.chisinau.md/public/files/Uploads/Regulamentul%20Functional%20Urban%20rom_New.AB80D1A5D5BA4AC2A59271FFB772AA32.pdf

21 мая 2017