Ce presupune taxa de drum pentru masinile inmatriculate in EU?

7 ноября 2017 23

Sunt cetatean al Romaniei si intru in Moldova cu masina inmatriculata in Romania. Achit taxa pentru folosirea drumurilor pe 2 saptamani, de exemplu. Intr-o saptamana trebuie sa plec urgent in alta tara pe un termen de doua luni dar cu avionul. Masina o las la o parcare cu plata din capitala. Întrebare: trebuie oare sa achit vinieta MD daca masina nu circula prin tara, dar e doar parcata. Va multumesc anticipat

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Da indiferent de faptul daca masina circula sau e parcate ea se afla pe teritoriul Republicii Moldova !

9 ноября 2017