Ce presupune taxa de drum pentru masinile inmatriculate in EU?

07 november 2017 23

Sunt cetatean al Romaniei si intru in Moldova cu masina inmatriculata in Romania. Achit taxa pentru folosirea drumurilor pe 2 saptamani, de exemplu. Intr-o saptamana trebuie sa plec urgent in alta tara pe un termen de doua luni dar cu avionul. Masina o las la o parcare cu plata din capitala. Întrebare: trebuie oare sa achit vinieta MD daca masina nu circula prin tara, dar e doar parcata. Va multumesc anticipat

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Advocate

Da indiferent de faptul daca masina circula sau e parcate ea se afla pe teritoriul Republicii Moldova !

09 november 2017