Concediu din cont propriu pe perioada carantinei

10 апреля 2020 155

Buna ziua. Sunt vanzator si angajatorul mă impune să iau concediu din cont propriu de pe data de 16 aprilie pana la 31 mai. E legal asa ceva in caz de pandemie? Pe perioada de carantina primim salarii sau nu?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Concediul din cont propriu este o solicitare personala a angajatului, angajatorul nu este în drept să impună angajatul la așa gen de concediu.
Vedeți răspuns asemănător https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/are-dreptul-stapanul-unei-firmesa-impuna-salariatul-sa-ceara-concediu-din-cont-propriu-pe-timp-de-pandemie

10 апреля 2020
Ilie Nevmer
  • Юрисконсульт

Buna. Concediul din cont propriu poate fi acordat de catre angajator doar la solicitarea scrisa a salariatului. careva masuri ce ar obliga salariatul la concediul susmentionat nu sunt.In partea ce tine de salarizarea salariatiolor in perioada de carantina mentionez urmatoarele:
1 - Este instituita in localitatea sau intreprinderea unde activati carantina... mai detaliat sau nu.
2 - Angajatorul a sistat activitatea in urma starii de urgente si genul de activitate cade sub restrictiile impuse de catre Comisia Nationala sau nu.
3. In cazul in care este declarat somaj tehnic - aceti dreptul la cel putin 50% din salariu.
4. In cazul stationarii intreprinderii - 75%.
5. In cazul in care au fost prin ordin suspendate contractele individuale de munca nu se achita nimic.

10 апреля 2020