Cum se poate de partajat averea evitand proces judiciar costisitor?

7 марта 2017 36

Cum să se facă partajarea bunului imobil, dacă o parte/mama nu doreste acest lucru pe cale amiabilă si locuieste cu copiii in acel imobil, dar pentru aceasta este necesar de actionat in judecata, iar procesul este costisitor.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Иные правонарушения

În lipsa acordului părților de a rezolva neînțelegerile pe cale amiabilă, orice litigiu eventual se soluționează de instanța de judecată. Există metode alternative de soluționare a litigiilor, cum ar fi arbitrajul și medierea - care, de regulă, permit soluționarea litigiilor în termeni mai restrânși și cu cheltuieli reduse. Mai multă... mai detaliat informație găsiți aici:
http://mediere.gov.md/ro/content/pretedintele-consiliului

Trebuie avut în vedere faptul că la aceste metode alternative se poate recurge doar când toate părțile sunt de acord. În lipsa unui asemenea acord, rămâne doar calea judiciară.

8 марта 2017