Cum se poate de partajat averea evitand proces judiciar costisitor?

07 march 2017 36

Cum să se facă partajarea bunului imobil, dacă o parte/mama nu doreste acest lucru pe cale amiabilă si locuieste cu copiii in acel imobil, dar pentru aceasta este necesar de actionat in judecata, iar procesul este costisitor.

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

În lipsa acordului părților de a rezolva neînțelegerile pe cale amiabilă, orice litigiu eventual se soluționează de instanța de judecată. Există metode alternative de soluționare a litigiilor, cum ar fi arbitrajul și medierea - care, de regulă, permit soluționarea litigiilor în termeni mai restrânși și cu cheltuieli reduse. Mai multă... mai detaliat informație găsiți aici:
http://mediere.gov.md/ro/content/pretedintele-consiliului

Trebuie avut în vedere faptul că la aceste metode alternative se poate recurge doar când toate părțile sunt de acord. În lipsa unui asemenea acord, rămâne doar calea judiciară.

08 march 2017