Divorț de cetățean străin

10 ноября 2023 3

Bună ziua! Vreau să divorțez, însă sotul, cetățean al Pakistanului, este împotrivă. Avem un copil de 4 ani. El locuiește în Dubai. Eu aș dori să mă întorc în țară, însă soțul nu mă lasă să plec cu copilul. Ce mă sfătuiți? Dacă ajung în tara cu copilul, cum să procedez?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Lana,
Daca copilul dvs. are cetatenia Moldovei si pasaport Moldovenesc, nu ar trebui sa intimpinati impedimente la plecarea din Dubai. si deja cind ajungeti in Moldova puteti sa initiati procedura de divort in tara.

11 ноября 2023