Eliberarea de la locul de muncă după concediul de îngrijire a copilului

5 апреля 2024 3

Bună ziua. După încheierea concediului de îngrijire a copilului, doresc să scriu cerere de eliberare de la locul de muncă. Înainte de a ieși în concediul de maternitate, am avut nevoie de concediu plătit pentru 2 săptămâni, iar managerul din greșeală (după spusele lui) mi-a dat concediu din cont propriu, dar m-a asigurat că voi putea beneficia de acel concediu plătit când ies din concediul de maternitate. Dacă mă eliberez de la serviciu imediat după încheierea concediului de îngrijire a copilului, voi putea primi banii pentru acel concediu nefolosit? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua Maria. La momentul desfacerii contractului individual de muncă, angajatorul este obligat să achite salariatului toate drepturile salariale, inclusiv concediul nefolosit.

8 апреля 2024