Intreprindere cu capital strain

11 июня 2018 36

Daca fondatorul ICS, in afara de cetatenia straina, are si cetatenie moldoveneasca, el este obligat sa schimbe statutul intreprinderii in SRL autohton?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Diana, da - SRL autohton. Conform art. 24 alin. (4) din Legea cetateniei Republicii Moldova, http://lex.justice.md/md/311522/, cetăţeanul Republicii Moldova care posedă cetăţenia altui stat, în raporturile cu Republica Moldova, este recunoscut numai ca cetăţean al ei.

12 июня 2018

multumesc

14 июня 2018