Părinții au divorțat, copii pot pretinde la parte din casa?

25 мая 2017 5

Părinții au divorțat si mama vrea sa ceara împărțirea casei. La cate persoane se va împarți casa, dacă suntem înscriși 4 persoane?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

inscrierea nu va ofera dreptul la proprietate ! Daca casa a fost dobindita in timpul casatoriei se imparte dreptul de proprietate asupra bunului in devalmasie a sotilor , adica intre mama si tata !
Daca sunteti inscrisi acolo , ca fiind participanti la privatizare se imparte in cote egale intre... mai detaliat partile contractante ale privatizarii !
Succese ;)

25 мая 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Faptul ca sunteti inscrisi in Registrul bunurilor imobile ca co-proprietari ai bunului imobil, constituie un titlu de proprietate asupra unei cote-parti ideale din bunul respectiv.
Aplicabil spetei este art. 370 Cod Civil, potrivit caruia: Împărţirea bunului proprietate comună în devălmăşie între coproprietarii devălmaşi se va face proporţional aportului fiecăruia la dobîndirea... mai detaliat bunului. Pînă la proba contrară, aportul coproprietarilor devălmaşi este prezumat a fi egal.
Dupa impartire, proprietatea comuna in devalmasie se va transforma in proprietate comuna pe cote-parti, astfel incit fiecare dintre voi va deveni proprietar exclusiv asupra acelei parti care va fi atribuita de catre instanta de judecata.

25 мая 2017