Penalitatile la compania microfinantare

12 мая 2020 34

Buna ziua. Am cumparat in luna februarie 2020 un aspirator cu achitare in rate. In martie am achitat confirm contractului, apoi in aprilie am achitat o suma tripla, dar am intarziat cu plata pentru ca nu am lucrat. Nu lucrez nici acum pentru ca suntem in carantina. Am cerut astazi companiei sa-mi spuna ce suma mi-a ramas de achitat si mi-au pus 753 lei penalitati pentru intarziere. Eu le-am spus ca e carantina, nu se calculeaza penalitati. Mi-au raspuns ca trebuia sa le scriu sau sun. De unde sa stiu despre aceasta, am citit ca nu vor calcula penalitati. Va rog, este undeva o lege sau alt act care sa spuna ca pe perioada carantinei nu se calculeaza penalitati?
Multumesc!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Liubovi,

Ei au dreptate, este nevoie să vă informați dacă banca/OCN oferă posibilitatea de amânare a plăților sau scutirea de penalitati.

Unele bănci/OCNuri fac aceasta automat iar altele au nevoie de cererea clientului.
Până la o anumita perioada nu toate băncile/OCNurile ofereau așa posibilitati.

În așa situatie totul depinde de diligența... mai detaliat persoanei. Legea nu prevede nimic în acest sens.

13 мая 2020