Pensia alimentară

16 июля 2023 3

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, ca să cer de la fostul soț pensie alimentară, am nevoie de avocat ?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna seara. Dacă dvs aveți posibilitatea de a întocmi cererea de chemare în judecată și a participa în ședința, atunci nu aveți nevoie de avocat.

16 июля 2023
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, cadrul legislativ al Republicii Moldova nu instituie ca obligație să fiți asistată de un avocat în cadrul acțiunii civile privind încasarea pensiei de întreținere.
Dvs puteți singură să întocmiți cererea de chemare în judecată și a participa în instanță. Dacă aveți nevoie de un model de cerere puteți... mai detaliat să mă contactați, pentru a vă expedia un model.
Succes !

17 июля 2023
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

Salutare Cristina.
Desigur puteți fără reprezentant/avocat. La speța dvs mai este nevoie de a stabili domiciliul minorului cu mama.
Este foarte important cum este formulată cererea de judecată, motivarea invocată, desigur și probatoriu anexat. Nu în ultimul rînd susținerea acțiunii în procesul ședințelor de judecată.
Recomand insistent de a obține o consultație detaliată... mai detaliat la un avocat.
Succese.

30 августа 2023