Plecare la odihna

31 июля 2023 3

Buna ziua. Sunt divortata si am doi copii, de 12 si 6 ani. Pot pleca cu la odihna in Bulgaria fara acordul tatalui?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Nu există nici un impediment. Potrivit Legii privind ieşirea-intrarea în Republica Moldova, copiii pot traversa frontiera de stat fiind însoţiţi de unul din părinţi sau de reprezentantul legal. În acest sens nu este necesar acordul tatălui.

31 июля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Tatiana, eu vă propun să citiți legea menționată de colegul meu dl. Sergiu-Legea nr. 269 din 09.11.1994.

31 июля 2023