Poate ruda de gradul 1 face donatie de SRL

31 июля 2024 0

Buna ziua. Poate o persoana sa doneze rudei sale de gradul unu o companie (SRL)? Cum se impoziteaza donatia mentionata?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună ziua. Părțile sociale ale unei SRL pot fi dobândite prin înstrăinare. Respectiv, actul de donație poate fi un titlu de înstrăinare a părții sociale. Forma actului o alegeți în dependență de posibilitatea părților de a se prezenta la ASP. Dacă una din părți nu va putea fi prezentă la... mai detaliat oficiul ASP, atunci va trebui să autentificați fie o procură la notar, fie chiar actul de donație.
Potrivit art. 40 alin.(5) Cod fiscal, Creşterea sau pierderea de capital nu este recunoscută în scopuri fiscale în cazul încheierii unui contract de donaţii între rude de gradul I, precum şi între soţi.
Respectiv, dacă actul se încheie între rude de gradul I, atunci nu se reține impozit pe venit din această tranzacție.

5 августа 2024