Pot pleca cu copii pe vară la Italia fără acordul fostului soț, căci sunt divorțată?

18 мая 2017 28

Pot pleca cu copiii pe vară la Italia fără acordul fostului soț, căci sunt divorțată? Copiii au 9 și 14 ani.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Natalia.

În conformitate cu art.1 alin. (2) al Legii cu privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova nu este necesar acordul tatălui dacă scopul călătoriei nu e stabilirea domiciliului copilului minor peste hotare.

19 мая 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Doar daca au pasapoarte straine ! La perfectarea acestuia este necesar acordul tatalui !
Durata calatoriei nu mai mare de 90 zile!

19 мая 2017