Sechestru pe imobil pentru un credit neachitat?

7 сентября 2018 115

Buna ziua. Poate sa fie asa ceva: daca esti dat in judecata sa nu ti se puna sechestru pe imobil? Asa mi-a spus un avocat. Mi-a spus ca depinde de ce masuri se iau. Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns, pentru ca am un credit si nu pot acuma sa-l achit? Vreau sa stiu ce se poate intampla daca voi fi data in judecata.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Sofia,
La inițierea unui proces judiciar, precum și în cadrul examinării cauzei, creditorul poate adresa în instanţa de judecată și o cerere de aplicare a masurilor de asigurare a acțiunii. Asigurarea acțiunii poate avea loc prin aplicarea sechestrului pe bunurile mobile, imobile și mijloace bănești în limita pretențiilor invocate.
Debitorul afla... mai detaliat despre încheierea de asigurare a acțiunii după ce o primește acasă, de regula în acest moment deja este aplicat sechestrul.

Dacă instanță de judecată dispune aplicarea masurilor de asigurare puteți depune recurs împotriva Încheierii in baza căreia s-a dispus aplicarea masurilor de asigurare.
Motivati bine și anexati toate actele la cererea de recurs dacă se întâmplă asa ceva.
Recursul se depune în termen de 15 zile.

8 сентября 2018