Sechestru pe imobil pentru un credit neachitat?

07 september 2018 115

Buna ziua. Poate sa fie asa ceva: daca esti dat in judecata sa nu ti se puna sechestru pe imobil? Asa mi-a spus un avocat. Mi-a spus ca depinde de ce masuri se iau. Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns, pentru ca am un credit si nu pot acuma sa-l achit? Vreau sa stiu ce se poate intampla daca voi fi data in judecata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Sofia,
La inițierea unui proces judiciar, precum și în cadrul examinării cauzei, creditorul poate adresa în instanţa de judecată și o cerere de aplicare a masurilor de asigurare a acțiunii. Asigurarea acțiunii poate avea loc prin aplicarea sechestrului pe bunurile mobile, imobile și mijloace bănești în limita pretențiilor invocate.
Debitorul afla... mai detaliat despre încheierea de asigurare a acțiunii după ce o primește acasă, de regula în acest moment deja este aplicat sechestrul.

Dacă instanță de judecată dispune aplicarea masurilor de asigurare puteți depune recurs împotriva Încheierii in baza căreia s-a dispus aplicarea masurilor de asigurare.
Motivati bine și anexati toate actele la cererea de recurs dacă se întâmplă asa ceva.
Recursul se depune în termen de 15 zile.

08 september 2018