Vanzarea cotei-parti din apartament

22 августа 2018 662

Am asa o intrebare. Aproximativ 3-4 ani in urma, matusa mea mi-a zis sa-i vand cota mea parte din apartament. Acest lucru s-a intamplat inainte de casatoria mea.
In apartament atunci eram cu viza de resedinta 4 persoane: mama, sora, matusa si eu. Cand am mers la notar sa vand partea mea, ea mi-a spus: daca notarul ma intreaba daca mi-a achitat partea vanduta sa spun ca mi-a fost achitata. Am semnat contractul de vanzare-cumparare, dar in realitate nu mi-a fost achitata nici pana in ziua de astazi si am fost mintita. Cota parte a fost vanduta la pretul de 4 mii euro. Contractul de vanzare-cumparare mi-a fost luat de matusa fara acordul meu. Cum procedez si ce sanse mai am sa-mi recuperez cota-parte sau macar banii?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Contractul de vânzare-cumpărare cotei-părți din dreptul de proprietate asupra apartamentului ar fi trebuit să fie întocmit în 2-3 exemplare (dintre care unul trebuie să rămână la notar).
Prin urmare, o opțiune ar fi adresarea la notarul unde a fost semnat respectivul contract. Însăși probarea încheierii contractului nu ar trebuie... mai detaliat să fie, deci, o problemă.

În ceea ce privește neachitarea prețului contractual, ar trebui să vadă cineva contractul, poate să apară o modalitate de a demonstra faptul dat.

Faceți rost de contract și adresați-vă unui jurist.

Succese!

23 августа 2018
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Prima problema de fapt este termenul de prescriptie , de ce pina acum ...in perioada de 3-4 ani (aproximativ ) nu v-ati adresat in instanta de judecata ? puteti totusi solicita repunerea in termen daca a-ti avut un motiv !
Din pacate insa ...nu v-as da mari sperante intr-un astfel... mai detaliat de dosar , deoarece e greu totusi sa demonstrezi ca la momentul semnarii actelor la notar , a-ti declarat unele circumstante care de fapt erau altele !
PS : un sfat bun pentru viitor : adresati-va la un avocat sau jurist pina la incheierea unor contracte !
Succese ;)

23 августа 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Situația este cam dificilă, primul lucru de făcut, obțineți contractul de vînzare cumpărare, reieșind din datele din acesta va fi posibil de identificat posibilități măcar de încasare a sumei.
La prima vedere ar fi vorba și de încălcări a dreptului de preempțiune a celorlalți coproprietari.
Pentru a identifica posibilități, adresațivă la... mai detaliat notarul ce aîntocmit vînzarea pentru a obține o copie/dublicat al contractului.

23 августа 2018